Як дізнатись про наявність лікарських засобів у лікарні?
23.07, 13:49

Частина з податків, що сплачує кожен українець, йде на фінансування охорони здоров`я і зокрема на закупівлю ліків. Коли громадянин стає пацієнтом, він починає потребувати медичної допомоги та лікарських засобів, які він може розраховує отримати у межах державних гарантій. Це одна з моделей фінансування охорони здоров’я, яка використовуються у частині країн Європейського союзу, зокрема в Польщі та Великобританії.

В Україні така саме модель фінансування охорони здоров’я. Тому давайте розберемося, як отримати безкоштовні лікарські засоби при потраплянні до лікарні.

Для розуміння цифр, загальний об`єм фармацевтичного ринку України в 2017 році складав близько 63 млрд грн. З них ліків на 5,9 млрд грн було закуплено Міністерством охорони здоров’я, на 4,3 млрд грн - державними та комунальними медичними закладами, на 53,6 млрд - через аптеки. З останньої суми частину у розмірі 1,72 млрд грн компенсувала держава у рамках програми “Доступні ліки”. Додатково держава компенсувала покупку інсулінів на суму 339 млн грн.

Таким чином щонайменше 11 млрд грн платників податків витрачається на закупівлю лікарських засобів та відшкодування їх вартості. Це менше п’ятої частини фармацевтичного ринку. Але треба врахувати, що аптечні продажі також включають у себе ліки з сумнівною терапевтичною ефективністю (зокрема, гомеопатію, фітотерапію тощо) та витрати, які були здійснені без клінічної потреби (наприклад, самолікування антибіотиками та ферментними препаратами). Тому можна говорити, що держава покриває вартість близько третини реально потрібних ліків. Цього звісно не достатньо, але ліки все одно купуються, тому давайте спробуємо розібратись, як дізнатись про їх наявність/

Відповідно наказу МОЗ №509 лікарні мають щотижнево розміщувати інформацію про залишки ліків та медвиробів на сайтах обласних департаментів охорони здоров’я. Для зручності можна використовувати ресурси www.eliky.in.ua та www.liky.ua, на яких розміщується зведена інформація по регіонам, що приєднались до ініціативи.

Експерт спільного експерт проекту “Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ”, який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми U-Lead з Європою Євген Гончар розповідає, що на випадок відсутності інформації на вищезазначених ресурсах або її неактуальності через давність розміщення пацієнт може зробити запит на публічну інформацію.

“Для зручності можна використовувати ресурс Доступ до правди. До інформації про залишки ліків не може бути обмежено доступ, адже вони були придбані за бюджетні кошти. Загалом публікація інформацію про наявність ліків у лікарні допоможе зняти безліч корупційних схем, які існували донині у лікарнях та допоможе пацієнту краще планувати бюджет свого лікування, розуміючи, що лікарня має частину ліків, за які не потрібно платити”, - пояснив Євген Гончар.

При підписанні декларацій з лікарем більше не вимагатимуть копії документів

Кампанія з вибору сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів триває з квітня. Це перша подібна кампанія національного рівня. Вже більше третини українців підписали декларації. А у Вінницькій області вже більше половини. Проте під час підписання були зайві складнощі. Пацієнти мали надати копії паспорту та ідентифікаційного коду. Після сотень скарг, днями Міністерство охорони здоров’я України внесло зміни до Порядку вибору лікаря, спростивши цю та інші вимоги.

Декларації про вибір лікаря, які були підписані до набрання чинності змін, дійсні і не анулюються.

Пацієнт при підписанні декларації відтепер має тільки показати один з документів, що посвідчують особу, та ідентифікаційний код. Зберігати тепер необхідно тільки один примірник декларації, підписаний пацієнтом. Інший примірник, як і раніше, залишається у пацієнта.

Як і раніше, у випадку якщо людина через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті, цей документ не надається під час укладання декларації і цей пункт у декларації не заповнюється. Для ідентифікації особи у такому разі використовують номер документа, що посвідчує особу.

Також скоротився і перелік інформації, що вноситься до декларації, скоротився. Відтепер декларація буде на одному аркуші, що зекономить час пацієнтів та лікаря на її заповнення.

Віднині у декларації не потрібно зазначати зареєстроване місце проживання пацієнта, оскільки пацієнт обирає лікаря незалежно від місця прописки. Особливо важливою зміною стало те, що підписання декларацій продовжили до 1 січня 2020 року. Для самого підписання не обов’язково виокремлювати зайвий час, це можна зробити на найближчому прийомі до свого сімейного лікаря, якого обере пацієнт. У разі, якщо послуги лікування не сподобаються, пацієнт зможе підписати договір з іншим лікарем, при його його стара декларація автоматично анулюється в електронній системі.

“Безумовно такі рішення Міністерства вказують, що медреформа є спільною справою, пацієнтів так і чиновників. Творці медичної реформи постійно намагаються моніторити всі проблеми з якими стикається впровадження змін і намагаються максимально оперативно їх вирішувати. Саме це є одним з важливих факторів успішної зміни системи охорони здоров’я, яка тепер має стати спільною справою всіх, без виключення, українців”, - пояснив Євген Гончар, експерт проекту “Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ”, який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми U-Lead

Кількість переглядів: 1666