Люди на Рівненщині бояться, що їх село піде під землю (+ВІДЕО)
07.09, 14:40

Мешканці сіл Мнишин та Подоляни Гощанського району обурені тим, що їм прийшли рахунки за воду. Справа у тому, що ці села знаходяться в районі водозабору, з якого вже десятки років постачають воду для потреб Рівного. Оскільки криниці в цих селах обміліли, Рівненська облрада свого часу вирішила не брати з місцевих жителів плати за воду. Однак у липні цього року встановлення тарифів перейшло до компетенції Національної комісії і селяни почали отримувати квитанції. Люди кажуть - оскільки вони проживають у епіцентрі екологічного лиха, їх слід звільнити від плати за водопостачання. Про це йдеться в сюжеті телеканалу РТБ.

У центрі Мнишина за лічені хвилини збирається натовп людей. Проблема у всіх одна: міліють колодязі. Борис Месь розповідає - вже десять років вода опускається все нижче і нижче.
       Алла Сищук, журналіст
      "Ось споруду важко й колодязем назвати у звичному розумінні. Тут глибина до води сягає понад 20 м".


Земля просідає, каже селянин. Через це й хата вкривається тріщинами, немов шрамами. І таким є чи не кожен дім в селі. А ще через те, що зникає вода мнишинці втрачають урожай.
       Георгій Українець, житель с.Мнишин
      "У школі садок весь всох, всі сухі яблуні. 4:44 Все вигоріло болото. Там раніше била водА. А зараз ось такі тріщини".


      Петро Рябушин, житель с.Мнишин
     "Можемо викосити тільки сіно. За отаву немає мови. Бо ґрунтових вод немає".

На сході села кожен говорить про наболіле.
      Хай он люди скажуть, які повідказувалися від сіножатей. Бо пропали через тріщини. Заріс бур»ян, сіножатей немає.

Місцеві жителі кажуть, якщо не вжити невідкладних заходів, може настати екологічне лихо. Двадцять сім років тому, коли з Гощанського району почали подавати воду на Рівне, стали міліти криниці. Тоді було заплановано збудувати шість дамб, облаштувати ставки та гідроспоруди, щоб зберегти запаси води. У результаті спорудили лише одну дамбу між селами Мнишин та Воскодави.

       Ольга Жук, депутат Горбаківської сільради
      "Навіть деякі свердловини не можна опускати, бо вони не дістають до водного запасу. Значить вода опустилася,                 порожня воронка під землею. Село переживає, що можемо провалитися в один день під землю".

До того ж через часті пориви на свердловинах, є перебої з питною водою.
      Ольга Жук, депутат Горбаківської сільради
      "Тільки ввімкнули воду, через 3 години вимкнули, вода біжить червона, що люди півдня не можуть пити цієї води. І в             криниці води теж немає".

Аби хоч якось компенсувати збитки Рівненська обласна рада свого часу звільнила селян від плати за воду. Однак цього літа, коли встановлення тарифів перейшло до компетенції НКРЄ, їм знову прийшли рахунки за воду. До того ж є нарікання на роботу Рівнеоблводоканалу. Скажімо у Феофана Черняка зареєстровано чотири члени сім`ї, але рахунок прийшов на п`ятьох.

       Феофан Черняк, житель с.Мнишин
       "А фактично проживає 4: я, сестра, племінник і синова донька. П`ятого немає. П`ятого приписали як у Гоголя "Мертві            душі".

 

Знову ж таки, якщо вірити квитанції, то сімейство дідуся споживає 23 метри кубічних води щомісяця. Пан Феофан таким цифрам дивується.

       Феофан Черняк, житель с. Мнишин
       "По чому можна орієнтуватися, що дійсно стільки взяв води? У мене під верандою стоїть балія і з хмари вода попадає        на крівлю і в балію. І я ще користуюся дощовою водою. Я не те, що розтрачую воду без толку, я економлю".

Схожі претензії і в жителів сусіднього села ПодОляни. Там, кажуть селяни, квитанції приходять не лише живим, але й покійним односельцям.

       Валерій Гарбар, житель с. Подоляни
       "Я є сусід покійної Насті Лижняк, їй присилають рахунок. По воді. Рік назад як померла".

Горбаківський сільський голова бачить декілька шляхів виходу з ситуації. Він пропонує визнати, що села знаходяться в зоні депресивної воронки, як це було раніше, і воду подавати безкоштовно. А плату за неї перекласти на плечі рівнян.

       Володимир Бойко, Горбаківський сільський голова
      "Третій варіант. Що обласна рада знайде кошти на компенсацію збитків водоканалу. Згідно попередніх розрахунків це            має становити 1 млн. 600 тисяч грн".

Керівник Рівнеоблводоканалу Андрій Карауш каже - у постанові нацкомісії жодних пільг не передбачено. Однак на деякі поступки підприємство все ж пішло.

       Андрій Карауш, директор "Рівнеоблводоканалу"
       "Ми в рахунках з 1 липня не врахували поливи, напування худоби та інші додаткові норми. І ще додатково після                      прийняття ми зменшуємо норму питного споживання для мешканців, які мали 100% знижку"

Для вивчення проблеми в області було створено спеціальну комісію . Її напрацювання оприлюднять на найближчій сесії.

       Іван Ткачук, депутат Рівненської обласної ради
       "На сесії обласна рада ще раз звернеться до Кабміну, щоб вони свої ж розпорядження Кабміну відновили і давали кошти          на водопостачання або зменшення негативного впливу водозабору".

Іван Ткачук наполягає - треба розрізняти поняття. І кроки назустріч людям не вважати пільгами.

      Іван Ткачук, депутат Рівненської обласної ради
      "На цей час повинна бути норма компенсації, за втрати води, тих можливостей природо використання. Які були                    раніше".

ДЖЕРЕЛО: РТБ

 

 

 

Кількість переглядів: 2403