Нерегулярні перевезення: як діяти, коли інспектор пише акт
09.09, 12:40

Щодня тисячі людей в Україні користуються послугами перевізників, які здійснюють нерегулярні пасажирські перевезення. Представники контролюючих органів часто називають таких перевізників «нелегалами» та притягують їх до відповідальності за відсутність того чи іншого папірця під час перевезення.

Хоча так само часто те, що вказані перевізники «нелегали» не відповідає дійсності. Оскільки нерідко це підприємці, котрі своєю працею заробляють собі на хліб та дають можливість заробити іншим (наприклад, своїм водіям, диспетчерам, платять податки до бюджету тощо). І дуже часто перевізники мають всі необхідні документи, але… у окремих представників контролюючих органів «своя правда», бо працюють вони на «показники». І основними із них є кількість складених актів та винесених постанов про накладення штрафів.

У цій публікації йтиметься про те, як має діяти водій-перевізник, якщо працівник Укртрансінспекції розпочав рейдову перевірку і складає акт про порушення (ситуація, коли в акті зазначається порушення, яке насправді не мало місця). Отож…

Процедура проведення рейдової перевірки регулюється Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567.

Згідно вищевказаного Порядку рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об’єктах, що використовуються суб’єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

У разі виявлення в ході перевірки т/з порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт.

Увага! Недоліком правового регулювання питання складення таких актів є те, що про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди – ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності). Тобто, недолік в тому, що в Порядку прямо не передбачено, що водію (уповноваженій особі перевізника) перевіряючий зобов’язаний надати копію або другий примірник акту (такий обов’язок прямо прописано лише для випадків, коли акт складається за результатами планової чи позапланової перевірки /п. 20 Порядку/). Водночас, водію (уповноваженій особі перевізника) складений акт надається для ознайомлення і для його підписання.

Рекомендації:

1. Якщо із порушенням не погоджуєтесь (наприклад, під час перевірки інспектор в акті вказав, що відсутні певні документи, хоча вони є; або вказав не ту кількість пасажирів, яка є в т/з і вказана у документах), то:

а) під час оформлення інспектором акту залучитися підтримкою пасажирів (наприклад, якщо рейдову перевірку проводить один інспектор, а не два як того вимагає Порядок, то попросити двох «добровольців» із числа пасажирів бути свідками такого факту і попросити їх контактні телефони. Їх можна буде при потребі викликати в суд. Вони також можуть підтвердити, що той документ, про відсутність якого вказав у акті перевіряючий, на момент перевірки був у водія і він його показував).

Увага! Якщо проведення рейдової перевірки розпочав один інспектор, то раджу телефонувати на урядову «гарячу лінію» за тел. 0-800-507-309, начальнику Управління державного контролю та нагляду за безпекою на наземному транспорті Укртрансінспекції за тел. (044) 351-47-38, начальнику Відділу державного контролю та нагляду за безпекою у сфері автомобільного транспорту та дорожнього господарства Управління державного контролю та нагляду за безпекою на наземному транспорті Укртрансінспекції за тел. (044) 351-47-22 чи до Укртрансінспекції за тел. (044) 351-47-47 (49) і скаржитись на відповідні порушення, вказуючи на наявність свідків таких протиправних дій;

б) перед підписанням акту запишіть в ньому власні пояснення у графі «Пояснення водія про причини порушень». Зокрема, коротко зазначте як є насправді (наприклад, якщо інспектор вказав на відсутність договору на перевезення під час перевезення, то у вказаній графі вкажіть про наявність такого документа і його вихідні дані. Приклад: «Порушення не вчиняв. Договір №231 від 12.08.2013 року є в наявності, що можуть підтвердити свідки – пасажири Іванов І.І. (тел. 00000000), Петров П.П. (тел. 00000000)»). З одного боку, у подальшому це допоможе під час оскарження безпідставного притягнення до відповідальності, а з іншого – може і завдяки цьому самого «притягнення» не буде. Адже, нагадую, що в акті фіксується факт порушення, а вже рішення притягувати чи ні до відповідальності відображається в ПОСТАНОВІ.

Увага! Відмова від підписання акту не рятує від ШТРАФУ (краще підписати, але в навести пояснення, які свідчитимуть про відсутність порушення). Бо у разі відмови уповноваженої особи суб’єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб’єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис;

в) після складення акту слід попросити інспектора дати Вам його копію (якщо отримаєте відмову, що буває зазвичай, тоді Ви запишіть /якщо в дорожньому листі інспектор не відмітив/ реквізити складеного акту та дані такого інспектора.

Увага! В акті міститься інформація, яка підпадає під категорію «публічна інформація». Тому, перевізник вправі згідно Закону України «Про доступ до публічної інформації» звернутися із запитом до управління Укртрансінспекції на її отримання (в т.ч. на отримання копії акту, складеного інспектором конкретного управління).

На завершення цієї публікації роз’яснюю, що:

- постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю;

- в порядку КАС України можна оскаржити як постанову щодо накладення штрафу, винесену посадовцями Укртрансінспекції на основі складеного акту, так і дії інспектора Укртрансінспекції (безпідставне проведення рейдової перевірки одним інспектором та внесення до акту перевірки неправдивих відомостей).Довідка.

Згідно із п. 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:

- наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

- додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення;

- відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

- оснащення таксі справним таксометром;

- відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

- додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

- наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду – відповідного посвідчення;

- додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;

- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Увага! Згідно із п. 16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Відповідно до п. 17 вказаного Порядку рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення. 

Кількість переглядів: 6129