Хто притягує водія до відповідальності за порушення ПДР
05.09, 16:05

Щодня в Україні інспектори ДАІ на водіїв складають тисячі протоколів про адміністративні правопорушення.

Наприклад, за оперативною інформацією МВС “по лінії” Державтоінспекції лише упродовж минулої доби на водіїв складено 8057 адміністративних протоколів (посилання: http://mvs.gov.ua/mvs/control/main/uk/publish/article/884411;jsessionid=4335455F0CFC3D6F7EE48277B80FE1C4 )

Оскільки питання притягнення водіїв до адміністративної відповідальності за порушення Правил дорожнього руху (ПДР) є надзвичайно актуальним, то в цій статті я коротко розповім хто і в яких випадках вирішує питання про притягнення водія до адміністративної відповідальності, нагадаю коротку характеристику того як відбувається ця процедура.

Отже…

Коротко про етапи притягнення особи до відповідальності

Процедуру притягнення водія до відповідальності можна умовно розділити на такі два ключові етапи:

1) фіксація порушення (ПРОТОКОЛОМ або АВТОМАТИЧНИМИ “ТЕХНІЧНИМИ ЗАСОБАМИ”);

2) прийняття рішення щодо притягнення особи до відповідальності (ПОСТАНОВА).

Потрібно не забувати, що органи, посадові особи яких здійснюють фіксацію фактів порушення Правил дорожнього руху та органи, посадові особи яких приймають рішення про притягнення водія до адміністративної відповідальності, інколи ідентичні, а інколи – різні. Адже в окремих випадках працівник ДАІ фіксує факт порушення і потім вже інша посадова особа, але того ж таки органу ДАІ, виносить постанову про притягнення водія до адміністративної відповідальності. Водночас, у цілому ряді інших випадків фіксацію факту порушення Правил дорожнього руху здійснює інспектор ДАІ, а питання про притягнення до відповідальності вирішується судом.

За загальним правилом фіксація (процесуальне оформлення) самого факту порушення ПДР розпочинається із оформлення інспектором ДАІ такого документа як ПРОТОКОЛ про адміністративне правопорушення. І саме на підставі такого документа в подальшому проводиться вирішення питання про те: притягувати чи ні до адмінвідповідальності; якщо притягувати, то які заходи до порушника застосувати (штраф певного розміру, громадські роботи чи позбавлення права керування т/з на певний строк тощо).

Однак, є випадки, коли ПРОТОКОЛ про адміністративне правопорушення не складається. Зокрема, відповідно до ст. 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) ПРОТОКОЛ не складається у разі виявлення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису. Тобто, у таких виняткових випадках, коли порушення ПДР зафіксоване з допомогою технічних засобів, вирішення питання про притягнення “порушника” до відповідальності здійснюється на основі даних, отриманих з допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.

Детальніше про оформлення ПРОТОКОЛУ

Якщо інспектор ДАІ зупинив Вас і складає ПРОТОКОЛ про адміністративне правопорушення, то такий документ складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності (Вам).

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

Звертаю увагу, що в протоколі має бути чітко вказано не лише пункт ПДР, який Ви ніби то порушили, але й конкретна частина конкретної статті КУпАП, яка передбачає відповідальність за таке порушення!!!

Увага! Якщо із написаним інспектором в ПРОТОКОЛІ Ви не погоджуєтесь, а в самому цьому документі місця для пояснень і зауважень недостатньо, то в протоколі коротко можете вказати, що письмові пояснення і зауваження додаються на “стількох то аркушах” (вказати кількість аркушів та на окремих аркушах описати яка ситуація насправді і з чим Ви не погоджуєтесь). Такі аркуші з поясненнями слід долучити до примірника протоколу, який лишається в інспектора ДАІ. Якщо підтвердити Ваші пояснення і зауваження можуть свідки, то потрібно попросити, щоб в ПРОТОКОЛІ були вказані їх прізвища, ім’я та по батькові й контактний телефон. Крім того, доцільно, щоб свідки поставили власні підписи під таким протоколом.

Винесення ПОСТАНОВИ

Ключовим документом, який вказує притягнуто Вас до адміністративної відповідальності чи ні, а також, яке покарання (у разі притягнення до відповідальності) за порушення слід чекати є ПОСТАНОВА.

Нижче наведено перелік частин статей Кодексу України про адміністративні правопорушення питання про притягнення до відповідальності за якими вирішується посадовими особами органів внутрішніх справ та судом.

1. Суд вирішує питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за такими частинами статей та / або статтями КУпАП: частинами четвертою та сьомою статті 121, частиною четвертою статті 122, статтями 122-2, 122-4, 122-5, частинами другою і третьою статті 123, статтею 124, частиною четвертою статті 127, статтею 127-1, статтею 130.

2. Посадові особи органів внутрішніх справ вирішують питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за такими частинами статей та / або статтями КУпАП: статті 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частини перша, друга, третя, п’ята і шоста статті 121, статті 121-1, 121-2, частини перша, друга і третя статті 122, частина перша статті 123, статті 124-1 – 126, частини перша, друга і третя статті 127, статті 128-129, частини перша, друга та п’ята статті 133, частини третя, шоста, восьма, дев’ята, десята і одинадцята статті 133-1.

 Увага! Вище наведено статті, які стосуються найтиповіших випадків, що трапляються з водіями.

Примітка! Для того, щоб зрозуміти хто на основі складеного на Вас ПРОТОКОЛУ про адміністративне правопорушення буде вирішувати питання щодо притягнення до відповідальності (виноситиме ПОСТАНОВУ) слід просто уважно почитати “свій” примірник ПРОТОКОЛУ (порівняти вказану в ньому ч. і ст. КУпАП із аналогічиним у вищенаведеному переліку.

Згідно ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 – 126, 127-1 – 129, частинами першою, другою, третьою і четвертою статті 130 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.

Увага! Ви маєте право отримати копію ПОСТАНОВИ про адміністративне правопорушення. Зокрема, копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено. Якщо ж Вам не було надіслано і не було вручено такої постанови, то Ви самі вправі звернутись із письмовою заявою про отримання її копії до того органу, який її виніс. Наприклад, якщо про її існування дізналися від державного виконавця, котрий повідомив, що хгідно такої постанови у Вас є борг і його потрібно сплатити.

Оскарження ПОСТАНОВИ

Слід відзначити, що ПОСТАНОВУ у справі про адміністративне правопорушення МОЖНА ОСКАРЖИТИ (якщо не погоджуєтесь із притягненням Вас до адміністративної відповідальності). Зокрема, її можна оскаржити в 10-денний строк.

 Оскільки процедура оскарження є складною для не юристів, то ж в разі виникнення такої потреби раджу звернутися по допомогу до адвоката чи іншого юриста. 

Кількість переглядів: 6017