Враження від фільму "Матч"

Сьогодні, 7 травня в "Ері" відбувся спецпоказ скандального фільму "Матч". Спецпоказом цей сеанс я називаю з декількох причин.

По перше, через спецпідрозділи, які охороняли подію. Під кіноцентром припаркувалося дві машини з бійцями "Беркуту". Кремезні хлопці були не тільки на підступах до будівлі, а й в самому приміщенні. Міліціонери у формі, в цивільному, міліціонери на дверях і навіть в залі... Такої кількості "синього" в кіноцентрі "ЕРА" особисто я ще не спостерігав. "А по фігеєм" цього всього засилля правоохоронців був працівник органів, який пропускав до залу, перевіряючи документи.


фото Олександра Джигирея
 


фото Олександра Джигирея


фото Олександра Джигирея

По друге, через контенгент. Якби не відчуття, що тебе от-от скрутять і посадять в каталашку, цей захід можна було б назвати закритою вечіркою. За задумом організаторів, фільм мали показати тільки для журналістів, щоб акули пера та об`єктиву могли скласти власне враження про картину. На практиці, в "ЕРІ" зібралися всі, хто має хоч якесь відношення до суспільно-політичного життя міста. Прийшли політики, громадські діячі, чиновники, підприємці, декілька людей мистецтва... Всі, з ким довелося поспілкуватися до початку сеансу, зізнавалися, що ніколи не прийшли б на це кіно, якби не шалений ажіотаж, створений навколо нього.

Оригінальною була поведінка керівництва "Мультиплексу" та представників політичних партій "УНП", "Собор" та "Свобода". Перед початком показу вони влаштували публічну сварку "на камери" в холі кінотеатру. Генеральний директор мережі кінотеатрів "Мультиплекс" Анатолій Базильчук доводив, що має всі права крутити кіно. Політики - "патріоти" називали його та всіх прийшовших на фільм прихвостнями Москви. В цей час, під стінами "Ери" противники показу шикувалися в рядок з плакатами-ватманами та фотоапратами і відеокамерами на які вони знімали "ворогів народу".

Перших декілька хвилин фільму світло в залі не вимикали. Очевидно, організатори побоювалися, що представники УНП, які вмостилися на перших рядах, закидають екран фарбою. Останні, до речі, запевняли, що на сеанс прийшли не кіно дививтися, а фотографувати людей, які повелися на російську пропаганду... Згодом стало зрозуміло, що фарбою ніхто кидатися не стане, в залі виключили світло і понеслась.

Як на мене, фільм "Матч" заслуговує на слабеньку трійочку по 5-ти бальній шкалі. Сценарій банальний до межі. Безруков в ролі героя-воротаря, як Чарлі Чаплін в образі Термінатора. Решта акторів теж не вразили глибиною відтворення персонажів. Можливо через те, що продуманих персонажів у фільмі, як таких немає. Ще, кіно реально затянуте, а бутафрські фашисти викликають тільки посмішку...

Щодо московської пропаганди. Вона в цьому творінні відіграє не останню роль. Українців у "Матчі" показано, як націю туповатих запроданців, які готові служити всім і кожному. Бургомістр Києва - забитий вчитель, який шантажує головну героїню життям її коханого. Решта частина чоловіків або німецькі поліцаї або неотесані мешканці столиці, які у вишиванках торгують на базарі "сємочками". За сценарієм, всі українські поліцаї носили на руках жовто-сині стрічки і відстрілювали в Бабиному Яру євреїв і психічно хворих.

Було, звичайно, і декілька винятків. Наприклад, україномовний футболіст "Динамо", який гордо називав себе радянським товаришем. Роль українок у фільмі обмежили образом повій у вишиванках, які забувають хліб в "сортирі" і лягають під кожного фріца.

Попри те, що загальне враження від фільму неприємне, забороняти його показ, на мою думку, є великою помилкою. По перше, від московської пропаганди це країну не врятує. Треба чесно визнати, що все українське телебачення давно стало сателітом російського і починати боротьбу краще з нього, а не з цензурою у приватних кінотеатрах.

По друге, штучне обмеження завжди створює додатковий попит. Цей економічний принцип спрацював і у випадку з "Матчом". До скандалу з його забороною значно менше людей хотіло глянути цей фільм, ніж після нього. І попри те, що "ЕРА" стверджує про свої фінансові втрати, насправді, вони опинилися у виграші. Завдяки безкоштовній рекламі. Адже, чорний PR теж PR і, як казав класик, некролог - теж реклама, головне, щоб прізвище написали правильно.

І останнє. Хто б там, що не говорив про паплюження образу українців і пропаганду москви, це всерівно не виправдовує цензуру. У людей є власна голова на плечах і жодна партія, група людей та чиновники не мають права вказувати нам, що дивитися чи робити.

Кількість переглядів: 5267